Zaman'dan montaj özrü!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydının montaj çıkması sonrası cemaat medyası yeni yalanlara sarıldı.

A+ A-
GÜNDEM 28 Şubat 2014, Cuma

A HABER - Zaman Gazetesi bu sefer ses kaydının raporlarını yayınlayan gazetelere saldırmaya başladı.

İnternet sitesinden, belgeli haberleri yalanlamak için çırpınan zaman, komik duruma düştü.
Paralel medya, Star gazetesinin 'taşra' ve 'şehir' baskılarını karıştırarak bir skandala imza attı.

Star'ın baskılarından birinde 'ıslak imzalı' belgeleri göremeyen Zaman, internet sitesinden "şirketler raporları yalanladı; Star belgeleri şehir baskısında uçurdu" diye yayına başladı.
Oysa rapor erken gelmiş, ancak 'ıslak imzalı' sunuş belgesi ABD ile saat farkı nedeniyle gecikince 'şehir baskısına' yetişmişti.

Yani 'belge' çıkarılmamış, aksine konulmuştu. Star Gazetesi yanlışı ortaya koyunca siteden kaldırdı ve özür diledi.

ABD'de iki önemli ses mühendisliği şirketi, önceki gün ses kayıtlarının montaj olduğuna dair bir rapor yayınlamıştı.HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZJou Production ve Kaleidoscope Sound şirketleri, ses kaydının "çeşitli konuşmalardan alınmış cümle, hece ve seslerin montajlanarak, ayrıca konuşmalarında yer almayan sözlerin de dublaj yoluyla eklenerek" hazırlandığını belirtmişti.

İki şirket de 'ıslak imzalı' rapor sunmuştu.

Ancak Zaman Gazetesi, okurlarını yanıltmayı sürdürdü. "raporu yalanladı" diye açıklama aldıkları John Marshall Media şirketinin CEO'su John M. Cheary'nin "Türkçe bir kayıt için herhangi bir görüş belirtmedik. Bu bariz sahtekârlığı yayınlayanlar kendinizden utanın" sözlerine yer verdi. Oysa raporu John Marshall şirketi vermedi. Sadece 'montaj' raporu veren şirketlerden biri bu şirketin teknik imkânlarını kullanmıştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan AHABER veya ahaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Namaz Vakitleri / 01.12.2015
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
BİZİ TAKİP EDİN
Twitter'da paylaşılanlar
Sosyal Medyanın En Çok Paylaşılanları