Kadir Mısıroğlu: Lozan'a imza vatana ihanettir

A Haber’de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre, dün akşam yine çok tartışılacak bir programa daha imza attı.

A+ A-
GÜNDEM 29 Aralık 2012, Cumartesi

Tarihçi Yazar Kadir Mısıroğlu'nun konuk olduğu programda, Hıristiyan alemi Noel'i, dünya yeni yılı kutlarken, Suriye'de akan kan ve gözyaşına neden seyirci kalındığı sorusuna yanıt arandı.

Sosyal medyada da geniş yankı uyandıran programa, Tarihçi Yazar Kadir Mısıroğlu'nun kendine has üslubuyla yaptığı açıklamalar damgasını vurdu.

"SURİYE HALKINA KARŞI ASIL CİNAYET LOZAN"DA İŞLENDİ"

Mısıroğlu, Esad'ın çoluk çocuk demeden yaptığı katliamları eleştirirken "Suriye'de bugün yaşanan trajedinin asıl nedeni Lozan Anlaşması'dır. Suriye halkına karşı asıl cinayet Lozan'da işlenmiştir. Çünkü Suriye-Halep, Misak-ı Milli Sınırları içerisindedir. Eğer Lozan'da imza atanlar vatana ihanet içinde olmasalardı, bugün Kıbrıs'ta olduğu gibi Suriye'ye de müdahale şansımız olurdu" dedi.

ABD ve Batı'nın yeterince petrol olmadığı için Suriye'ye duyarsız kaldığına dikkat çeken Mısıroğlu, "bu sebeptendir ki orada akan Müslüman kanına seyirci kalıyorlar" şeklinde konuştu…

"NOEL BİR PAGAN GELENEĞİ, HIRİSTİYANLIKLA ALAKASI YOK"

Suriye'de kan ve gözyaşı dökülürken, İslam dünyasının yılbaşı kutlamasını eleştiren Mısıroğlu, Hıristiyanların kutsal bayramı Noel ile ilgili de çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Noel'in bir pagan inancı olduğunu ileri süren Mısıroğlu, "Güneşe tapan Mitraistler, 25 Aralık gününü Mitra'nın doğum günü olarak kutlarlardı. Bugün, Hıristiyanlar Hz. İsa'nın doğum günü olarak kutluyor. Roma İmparatorluğu 325 yılında Constantine'nin kararıyla Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul edince bu pagan geleneğini de Hıristiyanlığa geçmiştir"

Mısıroğlu, "Hz İsa bizim de peygamberimizdir, doğum günü hakkında net bir bilgi yok. O yüzden Mitra'nın doğum gününü kutlayan kutlasın ama Müslümanlar buna alet olmasın" ifadesini de kullandı..

"ŞAPKA TAKMAYAN İNSANLARIN BAŞINA ZİFT DÖKÜLDÜ"

Bir izleyiciden gelen "Batıyı eleştiriyorsunuz ama, neden hem fes hem kravat takıyorsunuz" sorusu üzerine Mısıroğlu "Kravat simge olmaktan çıkmıştır, batıyı simgelemez, o yüzden takmamda bir sakınca yok. Ama şapka bir devrimin simgesiydi. Bu ülke de şapka takmadığı için Pazar yerinde başına zift dökülen insanlar gördüm. O yüzden hala fes kullanıyorum" şeklinde kendini savundu..

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan AHABER veya ahaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Namaz Vakitleri / 01.12.2015
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
BİZİ TAKİP EDİN
Twitter'da paylaşılanlar
Sosyal Medyanın En Çok Paylaşılanları