Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314022944.jpg)
Başkan Erdoğan sosyal konut projesini açıkladı. Tüm ülkede heyecan oluşturdu. "Yaparsa AK Parti yapar" görüşü daha da güçlendi. Muhalefetin yaklaşımı ise eleştirilere yol açtı. Peki neden rahatsız oldular? Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, A Haber canlı yayınında perde arkasını anlattı. Erdem, Sözcü Gazetesi'nin manşetine tepki göstererek "Bu gazetecilik değil. Ben kötü niyet görüyorum. Gelin kardeşim iyi şeye iyi demeyi öğrenin." ifadelerini kullandı.
Başkan Erdoğan sosyal konut projesini açıkladı. Devasa proje tüm ülkede büyük heyecan yarattı.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314032409.jpg)
Emeklilere, asgari ücrete memura yapılan ücret zamlarının ardından 250 sektörü olumlu yönde etkileyecek olan proje, sahada Başkan Erdoğan'a ve AK Parti'ye olan güveni daha da artırdı.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314024443.jpg)
Projenin muhalefette ise moral bozukluğu yarattığı belirtildi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel projeyi hedef alarak "Bugünkü yaraya merhem değil." ifadelerini kullandı. Muhalefetin rahatsızlığı eleştirilere neden oldu.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314025125.jpg)
İşte o eleştirilerden bazıları;
AK Parti Milletvekili Hasan Can: Yaparsa AK Parti yapar, çözerse Reis özer algısı güçlendi, güçlenmeye de devam ediyor. Son 30 yılın hem mutlu çalışanlarını görüyorum. Arazide AK Parti'nin ciddi şekilde toparlandığını ve Cumhur İttifakı'nın güçlendiğini görüyorum. 3 ay öncesiyle şu an çok farklı.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314024670.jpg)
"MUSLUK VE HEYKEL AÇILIŞI YAPMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY BİLMEYENLER..."
AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan: Bugüne kadar nasıl yaptıysak bundan sonra da öyle yapacağız. Karıncalar gibi çalışmaya devam edeceğiz. Musluk ve heykel açılışı yapmaktan başka bir şey bilmeyenler hiçbir vizyonu olmayanlar bu projeyi de küçümsemeye çalışsalar da cumhuriyet tarihinin en büyük ve en kapsamlı bu sosyal konut projesine daha ilk günden 800 binin üzerinde vatandaşımızın müracaat etmesi halkımızın bu beceriksizlere verdiği en büyük cevaptır.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314029248.jpg)
AK Parti MKYK Üyesi Lütfiye Selva Çam: Yaparsa AK Parti yapar söylemini bir anlamda daha doğrulamış, daha perçinlemiş oldu bu çalışma. Sosyal konut projesi şu anda asrın projesi aslında.
İyi de yapsanız, yapılan hiçbir çalışmanıza iyi demeyeceğiz diyen bir Grup Başkan Vekili vardı. Meclisimizde bugün de aynı söylemeye devam ediyorlar, iyi yapılan memleketin faydasına olan hiçbir şeye iyi demeyecekler ama biz vatandaşımızın gönlünde bu projenin çok büyük bir memnuniyetle karşılandığını görüyoruz.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314024187.jpg)
"YAPARSA AK PARTİ YAPAR"
AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram: Cumhuriyet tarihimizin 100. yılına yakışır bu mega proje ile 250 bin konutumuz vatandaşımızla buluşacak. Dar gelirli insanlarımız ev sahibi olacak. Yaparsa AK Parti yapar yaparsa AK Parti yapar. Şimdiden hayırlı olsun.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314025114.jpg)
Peki tarihi proje neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, A Haber canlı yayınında perde arkasını anlattı.
İşte o açıklamalardan satır başları;
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314020767.jpg)
Heykel yapmaktan başka bir şey bilmiyorlar. Ya hesap bilmiyorsun ya dayak yememişsin. İyi bir şey yapıldığı zaman bu iyi yapıldı helal olsun diyemeyen tipler var!
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314028323.jpg)
Bu kötü niyetle lafları cımbızlamak, fiyatı arttı bir gecede haberler yapmak, hadi siyasileri anlıyorum Grup Başkan Vekilleri dedi ki siz dünyanın en iyi şeyini yapsanız bile biz karşı çıkacağız görevimiz bu dedi o yüzden iyi bir şeyde en azından gazeteci olarak iyi bir şeye yardımcı olalım.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314030216.jpg)
500 lira alınıyor 4 milyon başvuru olsa 2 milyar TL para yapar. Bu da Mart 2023'te hak sahibi olmayanlara geri iade edilecek. 900 milyar liralık bir projeden bahsediyoruz adam diyor ki bu 2 milyar TL ile evleri yapacaklar bak senin peşinatınla ev yapıyorlar sonra da sana satacaklar.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314027022.jpg)
RAHATSIZLIK NE?
250 sektör hareketlenecek. Ekonomi canlanacak. Burada 'ekonomi kötü gidiyor'dan bir iktidar devşirme gayreti var ya işte o rahatsız ediyor aslında. Ekonomi iyi gidecek. Ekonomi canlanacak. En önemlisi de burada gençlerin bu işin içine katılması. Gençlerin buna ilgi göstermesi rahatsız ediyor olabilir.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314023413.jpg)
Dünya bir kriz yaşıyor ve vatandaşının öykündüğüm ekonomiler var ya Paris'te Eyfel Kulesi'nin ampullerini söndürecek noktaya gelmiş. Vatandaşının günlük ihtiyaçlarının karşılamakta bile sıkıntı çekerken o öykündüğümüz ekonomiler siz 900 milyar liralık çarpan etkisiyle 2 trilyon liralık bir proje açıklıyorsunuz.
Bunu 2 yıl içinde yapacağım diyorsunuz 2 milyon vatandaşımı o evlerin içine koyacağım diyorsunuz yüzde 40'ını sübvanse ediyorsunuz kaynağını bulmuşsunuz 250 sektörü harekete geçiriyorsunuz ve 250 sektörde 200 bin kişiye doğrudan iş veriyorsunuz.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/tarihi-toki-sosyal-konut-projesi-neden-karalaniyor-muhalefet-milyonlari-ev-sahibi-yapacak-projeyi-neden-hedef-1663315156764.jpg)
"KÖTÜ NİYET GÖRÜYORUM"
Senin içindeki adamlar da çıkıp diyor ki ya işte 500 lirayla bu olacak yok fiyatını artırdılar yok bilmem ne olacak filan gibi bunu karalamaya çalışan insanlar var. Komik komik işler dişinizi sıkın diye manşetler atmak falan bunlar ne gazeteciliğe yakışıyor… Ben kötü niyet görüyorum. Gelin kardeşim iyi şeye iyi demeyi öğrenin. Kötüye beraber kötü diyelim iyi yapılana da iyi diyelim.
![Tarihi TOKİ sosyal konut projesi neden karalanıyor? Muhalefet milyonları ev sahibi yapacak projeyi neden hedef aldı? İşte rahatsızlıklarının nedeni](https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2022/09/16/1663314025700.jpg)
Bunu karalamaya çalışıyor çünkü başka taraftan bir iktidar devşirmeye çalışıyor. Ama rakamlar ortada her şey ortada.