İşte yılın basın fotoğrafları

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye'nin basın fotoğrafçılığı dalındaki en prestijli yarışma olan Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nda ödül kazanan fotoğraflar belirlendi.

A+ A-
YAŞAM 10 Şubat 2013, Pazar

Antalya Rixos Downtown Hotel'de toplanan jüri, Le Monde Fotoğraf Editörü Maria Sumalla, Herald Tribüne Fotoğraf Editörü Gaia Tripoli, Sabah Gazetesi Fotoğraf Editörü Kutup Dalgakıran, TFMD Onursal Başkanı Bülent Hiçyılmaz, AP Türkiye Fotoğraf Editörü Burhanettin Özbilici, Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Sebati Karakurt, Habertürk Gazetesi Fotoğraf Editörü Fatih Sarıbaş, Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Selvi, Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek, Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Yurttaş Tümer, Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı Naci Arkan, Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf Bölümü Başkanı Melih Zafer Arıcan, Antalya Gazeteciler Cemiyet Başkanı Mevlüt Yeni ve TFMD Başkanı Rıza Özel'den oluştu.

Jüri üyeleri, bin 367 fotoğraf arasında yaptığı değerlendirmenin ardından Milliyet Gazetesi'nden Bünyamin Aygün'ün ''Halep'te Muhaliflerin Karakol Baskını'' fotoğrafını oy birliğiyle ''Yılın Basın Fotoğrafı'' seçti.ALİ İHSAN ÖZTÜRK'E 3 ÖDÜL

Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Ali İhsan Öztürk, Van'da çektiği Van Gölü havzasındaki sulak alanlarda konaklayan flamingolar fotoğrafıyla ''Vakıfbank Özel Ödülü''ne layık görüldü.

Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek, yaptığı konuşmada, yarışmada toplam bin 367 fotoğrafın değerlendirmeye alındığını bildirdi. Yarışmaya olan katılım yüksekliğinin fotoğrafların kalitesi ve TFMD'nin 28 yıldır verdiği emeğin zirvede olmasının sonucu olduğunu kaydeden Tek, ''Güzel fotoğraflarla karşılaştık. Benim için sevindirici tarafı Anadolu Ajansı'nın 7 ödülle bugün de ilk sırayı alması. Ama fotoğraf bir serüven, devam edecek. Önümüzdeki yıllarda da aynı güzel çalışmaların gelmesini dilerim'' dedi.

ANADOLU AJANSI'NIN ÖDÜL BAŞARISI

Yarışmada, Anadolu Ajansı muhabir ve foto muhabirlerinin çekmiş oldukları fotoğraflar 5 dalda 7 ödül aldı.

Evrim Aydın Yılın Siyaset Fotoğrafı kategorisinde birinci ve ikinciliğe, Ali İhsan Öztürk Yılın Spor Fotoğrafı kategorisinde ikinciliğe, Yılın Çevre Fotoğrafı kategorisinde ikinciliğe ve Vakıfbank Özel Ödülü'ne, Bülent Doruk Mustafa Pekcan Özel Ödülü'ne, Burak Akbulut da Rafet Hüner Özel Ödülü'ne layık görüldü.

ÖDÜLLER

Haber, Serbest, Spor, Çevre, Foto Röportaj ve Siyaset kategorilerinde gerçekleştirilen yarışmada ödül alan isimler şöyle:

Yılın Haber Fotoğrafı
1. Bünyamin Aygün (Milliyet Gazetesi)
2. Canan Altıntaş (Doğan Haber Ajansı)
3. Murat Şaka (Hürriyet Gazetesi)

Yılın Serbest Fotoğrafı
1. Mahmut Burak Bürkük (Zaman Gazetesi)
2. Sedat Suna (EPA)
3. Ali Kılıç (Serbest Foto Muhabiri)

Yılın Spor Fotoğrafı
1. Emre Oktay (Hürriyet Gazetesi)
2. Ali İhsan Öztürk (Anadolu Ajansı)
3. Sedat Yılmaz (Habertürk Gazetesi)

Yılın Çevre Fotoğrafı
1. Mehmet Yaman (Zaman Gazetesi)
2. Ali İhsan Öztürk (Anadolu Ajansı)
3. İsa Şimşek (Zaman Gazetesi)

Yılın Siyaset Fotoğrafı
1. Evrim Aydın (Anadolu Ajansı)
2. Evrim Aydın (Anadolu Ajansı)
3. Fahir Arıkan (Hürriyet Gazetesi)

Yılın Foto Röportajı
1. Onur Çoban (Zaman Gazetesi)
2. Mehmet Ali Poyraz (Zaman Gazetesi)
3. Kürşat Bayhan (Zaman Gazetesi)

Rafet Hüner Özel Ödülü
Burak Akbulut (Anadolu Ajansı)

Vakıfbank Özel Ödülü
Ali İhsan Öztürk (Anadolu Ajansı)

TFMD Özel Ödülü
Emin Özmen (Sabah Gazetesi)

Mustafa Pekcan Özel Ödülü

Bülent Doruk (Anadolu Ajansı)

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan AHABER veya ahaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Namaz Vakitleri / 27.11.2015
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
BİZİ TAKİP EDİN
Twitter'da paylaşılanlar
Sosyal Medyanın En Çok Paylaşılanları