Caretta carettaya işkence

Hatay'ın Samandağ ilçesi sahilinde iki ön yüzgeci ile boynunun altından bıçak darbesi alan, ağzından olta çıkarılan ve gözlerine sert bir cisimle vurulduğu tespit edilen caretta caretta türü deniz kaplumbağası, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi'nde 4 saat süren ameliyatla hayatta tutulmaya çalışılıyor.

A+ A-
YAŞAM 28 Haziran 2011, Salı

MKÜ Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım Tedavi Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Enes Altuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samandağ'ın Çevlik sahilinde vatandaşlar tarafından yaralı olarak bulunan caretta carettanın Çevre ve Orman İl Müdürlüğü görevlileri tarafından fakültelerine getirildiğini söyledi.

Deniz kaplumbağasının getirildiğinde baygın olduğunu ifade eden Altuğ, yaptıkları muayenede iki ön yüzgeci ve boynunun altındakilerle birlikte toplam 8 yerinde bıçak darbesi tespit edilen kaplumbağanın gözüne sert bir cisimle vurulduğu ve çekilen röntgeninde de ağzında olta olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

Caretta carettanın öncelikle antibiyotik tedavisi uygulayarak ve serum takarak 24 saat gözetim altında tuttuklarını vurgulayan Altuğ, şöyle devam etti:

''Baygın halde getirilen kaplumbağa yaptığımız antibiyotik ve serum tedavisiyle biraz kendine gelmeye başladı. Bunun üzerine caretta carettayı hemen ameliyata aldık ve 8 yerindeki bıçak darbelerinin neden olduğu kesiklerine 4 saat süren ameliyatla 30 ile 40 dikiş attık. Ayrıca ağzındaki oltayı da yaptığımız başarılı bir operasyonla çıkardık. Şu an caretta carettamızın durumu ciddiyetini koruyor. Kendi kendine beslenemediği için serum tedavisi devam edecek. Deniz kaplumbağasının kendini toparlayabilmesi için en az iki hafta gerekiyor ancak bu süre duruma göre dört aya kadar da çıkabilir.''

Her yıl fakültelerine yaralı kaplumbağaların getirildiğini ve yaptıkları başarılı operasyonlarla bunları hayatta tutmaya çalıştıklarını anlatan Doç. Dr. Altuğ, operasyonun ardından sağlığına kavuşan caretta carettalara egzersiz havuzunda, ardından da denize açılarak doğal ortamına alışması için çeşitli hareketler yaptırdıklarını söyledi.

Geçen yıl fakültelerine yaralı olarak 4 deniz kaplumbağası getirildiğini ifade eden Altuğ, bunların 2'sinin yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuşunca doğal ortamına bırakıldığını, diğerlerinin ise yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını kaydetti.


-YUMURTLAMA DÖNEMİNDE KAPLUMBAĞALARA DİKKAT -


Deniz kaplumbağalarının yumurtlama döneminde olduğunu ve bu nedenle Samandağ sahiline geldiğini ifade eden Altuğ, ''Haziran ayında sahilimize gelmeye başlayan deniz kaplumbağaları yumurtalarını bırakıyor. Her yıl ortalama 50 ile 100 arasında kaplumbağa 60'ın üzerinde yumurta bırakıyor ve yavrular ağustos ayında yumurtadan çıktığında denize yolculukları başlıyor. Şu an sahilimizin birçok yerinde kaplumbağaların yumurta bıraktığı yuvalar var. Vatandaşlarımızın nesli tükenme tehlikesi altındaki deniz kaplumbağalarına karşı duyarlılık bekliyoruz'' diye konuştu.

Yumurtlamanın yanı sıra deniz kaplumbağalarının beslenme amacıyla da Akdeniz sahillerini tercih ettiğini vurgulayan Altuğ, özellikle balıkçıların bu canlılara karşı hassas davranmalarını istediklerini kaydetti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan AHABER veya ahaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Namaz Vakitleri / 29.11.2015
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
BİZİ TAKİP EDİN
Twitter'da paylaşılanlar
Sosyal Medyanın En Çok Paylaşılanları