'ın mezarı bulundu

İstanbul'un fethinde, vücuduna 27 ok saplanmasına rağmen sancağı Topkapı surlarına diken 'ın mezarını bulundu...

A+ A-
GÜNDEM 19 Ekim 2013, Cumartesi

Osmanlı tarihinde büyük önemi olan Ulubatlı Hasan'ın bugüne kadar yeri bilinmeyen mezarı bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Yüzbaşı olarak emekli olan Mustafa Malkoç, yıllardır süren araştırmalarından sonra, 'ın mezarının, Fatih'in en eski semtlerinden olan Silivrikapı sur dışında bulunduğunu öne sürdü. Malkoç, Ulubatlı Hasan'ın mezarının neden sur dibine gömüldüğünü şöyle anlattı:

AKŞEMSETTİN KARAR VERDİ
"Ulubatlı Hasan'ın Fatih Sultan Mehmet'in önüne geçmemesi için, Fatih'in hocası Akşemsettin, "Hasan'ın cesedini alın, bir sur dibine gömün. Mezarı da belli olmasın' diye emir veriyor. Bunun üzerine yeniçeriler Ulubatlı Hasan'ın mezarını Silivrikapı sur dışına gömerler. Burası yıllarca 'Elekli Baba' mezarı olarak bilinir. Bunun nedeni de bir rivayete göre şöyledir. Ulubatlı Hasan şehit olmadan önce Sultan Mehmet'in kendisine, 'İstanbul sana değermiydi?' sorusu üzerine, "Elek elek oldum Sultan'ım, ancak yine de sancağımı bırakmadım. Peygamber efendimiz de bizimle beraberdi" şeklinde yanıt vermesi olarak yorumlanıyor."

SANCAĞI SURLARA DİKMİŞTİ
UluabatlI zengin bir ailenin çocuğu olan Hasan, Fatih Sultan Mehmet ile kılıç talimi yapmıştı. Ulubatlı Hasan, Sultan'ın izni ile İstanbul'un fethinde en ön saflarda yer almış ve kahramanca savaşmıştı. Osmanlı sancağını surlara diken Ulubatlı Hasan, daha sonra şehit düşmüştü. Hasan'ın mezarı bugüne kadar nerede olduğu bilinmiyordu.

ULUBATLI HASAN KİMDİR?
1428 yılında Bursa Karacabey doğumlu olan Ulubatlı Hasan, İstanbul'un fethinde yani 1453'te şehit düştü. Ulubatlı Hasan, İstanbul'un Türkler tarafından fethedilişinin simgesi olmuş ve Türk mitolojisinin bir parçası haline gelmiştir. Birçok filmde canlandırılmaktadır.Ulubatlı Hasan'ın Silivrikapı sur dışında bulunan mezarının fotoğrafı yaklaşık 60 yıl önce, Fransızlartarafından böyle görüntülenmişti.

MEVLÜT YÜKSEL / Takvim

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan AHABER veya ahaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Namaz Vakitleri / 25.11.2015
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
BİZİ TAKİP EDİN
Twitter'da paylaşılanlar
Sosyal Medyanın En Çok Paylaşılanları