Türkiye-Suriye savaşının ilk aşaması başladı

A Haber’de Selin Ongun’un sunduğu Bi Sormak Lazım programına konuk olan SETA Dış Politika Direktörü Prof. Dr. Suriye’nin Türk uçağını düşürmesini değerlendirdi. “Suriye için bir halkla ilişkiler savaşı başladı” diyen Küçükcan, Suriye’nin bu olayın ardından kendini mağdur olarak gösterdiğini de dile getirdi.

A+ A-
GÜNDEM 26 Haziran 2012, Salı

SURİYE İÇİN HALKLA İLİŞKİLER SAVAŞI BAŞLADI
Şu anda iki taraflı bir halkla ilişkiler savaşı başladı. Sizin kanalınızda (A Haber), Suriye Dışişleri bakanı sözcüsü Cihat Makdissi canlı yayına çıktı ve Suriye tarafının görüşlerini yansıtmaya çalıştı. Sayın Dışişleri Bakanı TRT'ye çıkarak, tüm dünyaya Türkiye'nin pozisyonunu anlatmaya çalıştı. Şu anda iki tarafın bir halkla ilişkiler savaşı, kamu diplomasisi mücadelesi yürüttüğünü görüyoruz.

SURİYE KENDİNİ MAĞDUR GİBİ GÖSTERİYOR
Suriye o kadar köşeye sıkışmıştı ki, dünya Suriye'yi böyle tartışmıyordu. Suriye diyor ki, Türkiye geldi uçağıyla bizim egemenlik haklarımızı ihlal etti. Biz de egemenlik haklarımızı korumak için gerekeni yaptık diyor. Saldırdık da demiyor, savunma amaçlı diyor. Ben bunu Suriye açısından başarı olarak görüyorum. Normalde Suriye tüm dünyanın, İran, Çin ve Rusya hariç tüm dünyanın, ciddi bir biçimde eleştirdiği, ama özellikle Avrupa Birliği'nin ve ABD'nin kendi iç problemlerden dolayı çok fazla üzerine gidemediği bir ortamdan çıktı, kendini hakları ihlal edilmiş gibi bir ülke olarak sunmaya başladı. Sanki burada mağdur bir ülke var, o da Suriye.

DÜNYA ARTIK SURİYE'DE ÖLENLERİ KONUŞMUYOR
Mesele Türkiye ile Suriye meselesi değil. Tabi ki Türkiye'nin uçağı düşürüldüğü ve iki pilotu kaybolduğu için, Türkiye ile Suriye arasında bir mesele var. Resmin daha büyük tarafı da var, Suriye şimdiye kadar 15 bine yakın insanını öldürdü, 100bine yakın insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı, çok ciddi problemler yaşıyor. Ama bugün bu problemleri konuşmuyoruz. Ne Türkiye, ne de dünya Suriye'de her gün 100 kişinin ölmesini konuşmuyor. Bizim uçağımız düştü, iki pilotumuz kayıp, bunlar çok trajik. Bütün dünya bunlar üzerine yoğunlaşmaya başladı. Bunlar üzerinden de bazı yerlerde bir savaş çığırtkanlığı başladı. NATO'nun 5. maddesi uygulanabilir mi? Türkiye misilleme yapabilir mi gibi tartışmalar, Suriye'de olup bitenleri gölgeleyen, perdeleyen bir boyuta taşındı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan AHABER veya ahaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Namaz Vakitleri / 29.11.2015
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
BİZİ TAKİP EDİN
Twitter'da paylaşılanlar
Sosyal Medyanın En Çok Paylaşılanları