esnasında ne yapmalı?

Van'da meydana gelen in ardından deprem esnasında alınacak tedbirler tekrar akıllara geldi. Olası bir depremle karşılaşıldığında nasıl davranmalıyız? İşte cevabı...

A+ A-
GÜNDEM 24 Ekim 2011, Pazartesi

Bu konu ile ilgili bir çok araştırma yapılmış ve vatandaşların nasıl davranacağı konusunda bir takım verilere ulaşılmıştır. esnasında dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar...

BİNA İÇİNDEKİLER İÇİN DİKKAT EDİLEMESİ GEREKENLER
- Öncelikle kesinlikle panik yapılmamalı. Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durmalı. Varsa sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelmeli veya uzanmalı. Başımızı iki elimizin arasında alarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korumalı. Sarsıntı geçene dek bulunduğu yerden kalkmamak önemli...

-Mümkün mertebe aile fertleri bir araya toplanmalı.

-Acele etmektense mantıklı adımlar atmalısınız, sakin olmalısınız.

-Tekerlekli sandalyedeyseniz tekerlekleri kilitleyerek başınızı ve boynunuzu korumaya almalısınız.

-Mutfak, imalathane, laboratuar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı. Dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzak durulmalı. Birinci maddede belirtilen kurallara uymalı.

-Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatılmalı. Soba ve ısıtıcıları söndürülmeli. Daha önceden hazırlanmış acil durum çantası ile gerekli olan eşya ve malzemeyi yanınıza alarak derhal binayı daha önce tespit ettiğimiz yoldan terk edip toplanma bölgesine gitmelisiniz.

- Merdiven, balkon, koridor ve geniş sahanlı yerlerden, kolonlardan ve pencerelerden uzaklaşmalı.

-Okulda isek sınıfta kalarak sağlamsa sıra altlarına ya da sıra yanına birinci maddede belirtildiği şekilde başımızı korumalıyız.

-Kesinlikle asansör kullanmamalı. Asansörde iseniz kat çıkış düğmesine basarak asansörü terk etmeli.

BİNA DIŞINDAYSANIZ
-Enerji hatlarından, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşmalı. Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olunmalı.

-Deniz kıyısından uzaklaşmak gerekir.

-Toprak kayması, taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunmak tehlike arz eder. Böyle bir ortamda isek en seri şekilde güvenli bir ortama geçmek daha uygun olacaktır.

-Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları ve sıvalara karşı dikkatli olunmalı.

-Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı tetikte olmalı.

DEPREM ESNASINDA EĞER ARAÇ KULLANIYORSANIZ
- Bulunduğunuz yer güvenli ise durmalı ve araç içinde kalmalısınız. Araç karayolunda seyir halinde ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durmalı. Kontak anahtarını yerinde bırakıp, pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklemelisiniz. Ancak sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gitmek gerekir.

- Normal trafikten, ağaçlardan, direklerden ve enerji nakil hatlarından mümkün olduğu kadar uzak durulmalı.

- Araç meskun mahallerde ise ya da güvenli bir yerde değilse; aracı durdurmalı, kontak anahtarı üzerinde bırakılarak aracı terk etmeli ve açık alanlara gitmelisiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan AHABER veya ahaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Namaz Vakitleri / 27.11.2015
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
BİZİ TAKİP EDİN
Twitter'da paylaşılanlar
Sosyal Medyanın En Çok Paylaşılanları