ye promosyon müjdesi

10 milyon nin gözü aydın... Kamu görevlileri gibi emekliler de bankalara yatan maaşları karşılığında promosyon alabilecek. Hem de 5 yıl geriye dönük olarak...

A+ A-
EKONOMİ 03 Temmuz 2011, Pazar

Uzun süredir maaş promosyonu almak için bekleyen lere müjdeli haber sonunda geldi... 10 milyon emekliye geriye dönük 5 yıllık promosyon ödemesi yapılması gündemde. Emekliler de, diğer kamu görevlileri gibi bankalara yatan maaşları karşılığında promosyon alabilecek.

BANKADAN PARASINI İSTEDİ
Bankalardan gelecek promosyon ödemesine ilişkin bilgilere göre bilirkişi rapor hazırlayacak ve emeklilerin ne kadar promosyon ücreti alacağını belirleyecek. Yargının gündemine yansıyan ve emeklileri sevindirecek dava konusu şöyle gelişti: Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emekli aylığı alan, aynı zamanda Ankara Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık yapan Sedat Vural, aylık aldığı bankadan kendisine 'promosyon' parası ödenmesi talebiyle dava açtı. Ancak yerel mahkeme davaya ret kararı verdi.

YARGITAY KARARI BOZDU
Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin ret kararını bozdu. Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi ise Yargıtay'ın bozma ilamına uydu. Mahkeme, davacının dava tarihinden geriye yönelik 5 yıl içindeki emekli maaşı promosyonlarının ödenmesine karar verdi. Böylece emsal teşkil eden dava ile birlikte emeklilere geriye dönük 5 yıllık promosyon ödemesinin yolu açıldı.

BİLİRKİŞİ HESAPLAYACAK RAKAMLAR BELİRLENECEK
Duruşmada, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nden geriye dönük 5 yıl içinde Ankara'da resmi kurum maaş ödemesi yapılan kişilere ödenen maaşa göre, en az 3 şubenin isminin bildirilmesi ve bu şubelerce maaşa göre yapılan promosyon miktarının da mahkemeye gönderilmesine hükmedildi. Mahkemenin istediği belgelerin gelmesiyle dosya bilirkişiye gönderilecek. Bilirkişi gelen belgelere göre, çalışanlara uygulamada eşitlik olması halinde davacıya ödenmesi gereken promosyon miktarını hesaplayacak.

TAKVİM

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan AHABER veya ahaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Namaz Vakitleri / 28.11.2015
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
BİZİ TAKİP EDİN
Twitter'da paylaşılanlar
Sosyal Medyanın En Çok Paylaşılanları