0 / 0ºC
aHaber Radyo Ziraat Türkiye Kupası

18 Nisan 2014, Cuma

Kadir Mısıroğlu: Elhamdülillah Kemalist değilim

Muhafazakâr camianın yakından tanıdığı tarihçi Kadir Mısıroğlu, A Haber’de Selin Ongun’un sunduğu Bir Sormak Lazım programına konuk oldu.

GÜNDEM 05 Aralık 2012, Çarşamba
  • Kadir Mısıroğlu: Elhamdülillah Kemalist değilim
HABERİN ETİKETLERİ
Kadir Mısıroğlu
canlı yayını izlemek için tıklayın

Muhafazakar tarihçi Kadir Mısıroğlu' Fethullah Gülen'le ilgili "Bir sene önce beni göklere çıkardı, şimdi üç dava açtı" şeklinde konuştu.

"Dini Tahrif Hareketleri" kitabına Fethullah Gülen'in açtığı dava hatırlatılması üzerine kimseye hakaret etmediğini, kendisinin ilmi tenkitlerde bulunduğunu, aynı şekilde ilmi bir cevap beklediğini dile getiren Mısıroğlu, Gülen ile 40 senelik bir hukukları olduğunu da söyledi.

Mısıroğlu, "Muhafazakarların Yalçın Küçük'ü" yakıştırmasını , "O adam hapiste olduğu için bunun üzerine konuşmak istemem. Ama Elhamdüllillah Kemalist değilim" diyerek değerlendirdi

Muhteşem Yüzyıl'ı ilk bölümünden sonra takip etmediğini dile getiren Mısıroğlu, dizide pek çok hatanın bulunduğunu söyledi. İzleyicilerden gelen Yalçın Küçük benzetmesine sinirlenen Kadir Mısıroğlu, "Ben benim. Kimseye benzeme hevesim de yok, böyle bir meylim de yok" diyerek, başındaki fesi de Kemalist olmadığına dair bir tabela makamında taşıdığını ifade etti."OSMANLI'DA HAREM'E ERKEK SİNEK BİLE YAKLAŞAMAZDI"

Muhteşem Yüzyıl tartışmasıyla ilgili görüşlerini açıklayan Mısıroğlu, "Bu dizinin ilk bölümünü izledim, sonra bir daha alaka göstermedim. Bu bakımdan dizinin tamamı hakkında bir şey söylemem doğru olmaz. Fakat bir ağaçtan bir tek meyve alsanız, bir tek yaprak alsanız öteki yaprakları, öteki meyveleri tahmin edebilirsiniz. Çünkü aynı ağaç aynı yaprağı açar, aynı meyveyi verir." dedi ve dizideki yanlışlıkları sıraladı. "Kanuni tahta çıktığında harem dizideki gibi Topkapı'da değil Beyazıt'taydı" diyen Mısıroğlu, haremin asla dizide gösterildiği gibi olmadığına da dikkat çekerek, Osmanlı'da hareme erkek sineğin bile yaklaşamayacağını ifade etti. Muhteşem Yüzyıl'daki hataların cahillikten değil, kasıtlı olduğunu söyleyen Mısıroğlu, Kanuni'nin başkasının telkiniyle oğlunun canına kıyacak biri olmadığını da sözlerine ekledi.

"ELHAMDÜLİLLAH KEMALİST DEĞİLİM"
İzleyicilerden gelen "Kadir Mısıroğlu taktığı fesle, Yalçın Küçük'ün muhafazakâr mütedeyyin taraftaki temsilcisi mi?" sorusuna bir beyitle cevap veren Mısıroğlu, "Ben benim. Kimseye benzeme hevesim de yok, böyle bir meylim de yok, Buna ihtiyacım da yok. O adam şimdi hapiste olduğu için onun hakkında bir şey söylemek istemem. Ben fesi Kemalist olmadığıma dair bir tabela makamında taşıyorum. Ben Kemalist değilim. Olmaya da mecbur değilim. Bunun manası budur. Çok soruyorlar, burada sizin vasıtanızla ilan edeyim." diyen " Hatta buna Elhamdülillah da derim çünkü Kemalizim Kemal Paşa'yı putlaştıran bir harekatın adıdır bana göre." şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan AHABER veya ahaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZİ TAKİP EDİN